Prethodna istraživanja pokazala su da se rizik od moždanog udara kod bivših pušača stabilizuje u roku od pet godina, ali nova istraživanja pokazuju da je potrebno trostruko više vremena.
Pušači će morati da pričekaju 15 godina nakon što se reše te navike da im se smanji rizik od bolesti srca i moždanog udara, pokazalo je novo istraživanje.
Izveštaj, koje će biti predstavljeno na konferenciji Američkog udruženja srca, prvo je istraživanje o povezanosti povećanog rizika za te bolesti i pušenja kod ljudi.
Nakon analize podataka 8.700 ljudi u rasponu od 50 godina, istraživači na Vanderbiltu otkrili su da je bivšim pušačima potrebno više od deset godina kako bi se uklonio negativni učinak nikotina i ostalih hemikalija iz duvana u njihovim telima.
"Srce i krvni sudovi najbrže se mogu oporaviti od oštećenja izazvanim pušenjem", objašnjava vođa istraživanja Meredit Dankan, polaznik programa doktorata na Univerzitetu Vanderbilt.
Pluća su potpuno druga priča.
Bolest srca je najčešći ubica u svim zemljama sveta, uključujući SAD i Veliku Britaniju. I dok iz dana u dan ima sve više obolelih od srčanih bolesti (zbog gojaznosti, stresa, nedostatka vežbanja i slabe ishrane), broj srca dostupnih za transplantaciju je isti.
Srećom, jedan od najvećih činilaca rizika - pušenje - više nije tako 'moderno' kao nekad, tačnije otkad su objavljeni 'The Cigarette Papers' početkom devedesetih iz kojih se saznalo koliko cigarete zapravo štete ljudskom zdravlju.
"Nakon objava informacija o uticaju pušenja na zdravlje, stalno se povećava broj bivših pušača, ali ne i znanje o zdravstvenim rizicima koji prate prestanak pušenja", izjavila je Dankan.
Poslednjih godina deo bivših pušača je prešao na elektronsku cigaretu (sumnjivu i nedovoljno proučenu praksu koja je pokazala da uzrokuje isto hemijsko i ovisničko stanje kao i klasične, zapaljive, cigarete).
Mnogi su, međutim, u potpunosti prestali da konzumiraju duvanske proizvode, uglavnom kako bi zaštitili sebe i svoje voljene od povišenog rizika od raka, bolesti pluća, bolesti srca i rizika od moždanog udara, prenose 24sata.
Moždane funkcije "noćnih ptica" i ranoranilaca tokom radnog dana razlikuju se, pokazalo je istraživanje koje prenosi BBC.
Ukoliko smo dobro spavali prethodne noći, doručak i prva kafa će opravdano biti simboli sreće, koje često nismo ni svesni
Uzimanje antibiotika "na svoju ruku", čemu su mnogi skloni zbog bola u grlu, kašlja ili sumnje na bakterijsku infekciju može da ima više štete nego koristi.
Kiparski parlament usvojio je zakon kojim se omogućava gajenje i upotreba kanabisa u medicinske svrhe, čime se ta zemlja priključila mnogim članicama Evropske unije (EU) koje su već usvojile slične mere.
Peruanski arheolozi su otkrili grobnicu iz perioda Inka, u kojoj je po svemu sudeći sahranjena osoba iz višeg staleža.
Dostupnost informacija o svakome od nas drastično je porasla sa pojavom društvenih mreža. Sa samo nekoliko klikova, danas možemo otkriti sve o osobi koja nas zanima. Uz pristup njenom Instagram i Facebook profilu sasvim jednostavno saznaćemo šta voli, gde izlazi i čime se bavi osoba koja je predmet našeg interesovanja.
Dunav je ove godine prava oaza za ptice. Pored labudova, sive čaplje i pataka od skoro su počeli da stižu i pelikani, prenosi Kaledioskop media.
Italijanski pop pevač Eros Ramacoti ovog meseca kreće na svetsku turneju u okviru koje će u septembru nastupiti u Beogradu.
Mnoge žene muku muče jer ne mogu da kontrolišu mokrenje. Ova pojava je karakteristična za stariju populaciju, ali se neretko dešava i mlađima, zbog čega im je u priličnoj meri narušen kvalitet života.
Sunđer za pranje sudova je neretko pravi izvor bakterija, ali je još opasniji trag mleka i šećera u šoljici za kafu.
Svakodnevno se viđate u kancelariji, a on je tako ljubazan, pravi džentlmen. Iznenađuje vas omiljenom čokoladom. Vremenom shvatate da tu ima nečeg više od poslovnog odnosa. I, dok se osvestite, već ste u naručju nekadašnjeg kolege.