Kafa na prazan želudac ne bi smela da se pije nikada, ni ujutro, ni tokom dana kada osetite glad, pa ručak zamenite šoljicom kafe kako biste se barem privremeno zasitili i povratili energiju.
Evo šta se dogodi u telu kada kafu popijete na prazan želudac:
1. Poveća se količina želudačne kiseline
Povećana količina želudačne kiseline uzrokuje žgaravicu i probleme s probavom koje možete osećati tokom celog dana. Viso nivo kiselosti s vremenom može dovesti do ozbiljnijih problema u području abdomena, poput čira na želucu, sindroma iritabilnog creva i refluksa. Jeftinija kafa, odnosno ona manje kvalitetna, obično ima veću kiselost, što može dodatno povećati štetnost.
2. Poveća se osećaj stresa i teskobe
Ispijanje prevelikih količina kafe može povećati osećaj teskobe i stresa, a kada kafu pijete na prazan želudac taj problem se pogoršava. S druge strane, hrana i probava mogu delovati umirujuće na naš organizam. Kako biste umanjili negativan učinak kafe na živčani sastav, uz kafu uvek pojedite nešto.
3. Smanji se nivo hormona
Glavni razlog zbog kog kafa povećava osećaj stresa i teskobe je hormonska neravnoteža za koju je krivac kofein. Jutarnja kafa na prazan želudac može omesti proizvodnju serotonina, neurotransmitera odgovornog za osećaj užitka, sreće i blagostanja. Istraživanja su pokazala da ćemo, kada prestanemo da pijemo kafu na prazan želudac, biti bolje raspoloženi i uopšte se bolje osećati, piše Zadovoljna.
Pedijatri i nefrolozi predlažu: Na svakom sistematskom pregledu za decu pedijatri bi trebalo da upitaju roditelje da li mališani imaju problem sa noćnim umokravanjem
Knjiga bivšeg direktora Federalnog istražnog biroa (FBI) Džejmsa Komija prodata je u 600.000 primeraka u SAD za nedelju dana, saopštila je večeras izdavačka kuća Fletiron buks (Flatiron Books).
Nemačkom ogranku organizacije “Ljudi za etičko ophođenje prema životinjama”, poznatija po engleskoj skraćenici PETA, smeta to što se u petom delu popularnog serijala Far Cry, potencira lov, i pre svega pecanje, kao nešto što koristite za relaksirano provođenje slobodnog vremena.
Kanabis i metadon ne mogu da leče rak, imaju niz neželjenih dejstava, i nedostaju dokazi da zaista pomažu kod malignih oboljenja, izjavila je prof. dr Nadežda Basara na predavanju održanom u SANU u okviru ciklusa konferencija "Problemi javnog zdravlja u Srbiji".
Fejsbuk će danas po prvi put objaviti detaljna uputstva o tome šta nije prikladno za objavljivanje na toj društvenoj mreži, i to na 27 strana.
Kako savremena tehnologija može da ublaži tegobe kod starenja ljudi, kako je uz pomoć 3D štampača napravljena štitna žlezda i kako "pametna rukavica" pomaže slepima i slabovidima da tumače emocije i prepoznaju boje? Ovo su samo neke od tema predstojeće regionalne konvencije "FABelgrade" koja se 28. i 29. aprila održava u beogradskom Domu omladine, pod motom "MAKE YOUR FUTURE".
Trenutno postoji toliko trendova u bojenju kose da zaista ne znamo za koji bismo se pre odlučili. Kosa boje banane ili ona duginih boja? Pastelno ružičasta ili ljubičasta? Platinasto siva ili možda balajaž? Ima nešto moćno u menjaju frizura i boja kose kada god to poželimo. S novom frizurom kao da označimo novi početak i tačku prekretnicu.
Britanska vojvotkinja od Kembridža rodila je danas dečaka, petog u redu za britanski presto i šestog unuka kraljice Elizabete Druge.
Oko 300 uglednih Francuza potpisalo je manifest u listu Parizijen (Le Parisien) za borbu protiv "novog" antisemitizma.
Francuski predsednik Emanuel Makron odneće ekološki prigodan poklon svom američkom kolegi naredne nedelje kada bude posetio Belu kuću, prenela je agencija AP, dodavši da je u pitanju sadnica hrasta.
Infekcije sa mlečnog zuba se mogu preneti na kost i oštetiti zametak stalnog zuba.
Kumin ima visoke nutritivne vrednosti, sadrži monosaharin i polisaharide koji su prava riznica dijetalnih vlakana