07.10.2017 | 20:55h ► 22:55h Beograd

Nigerija, prva afrička reprezentacija na SP

Nigerija, prva afrička reprezentacija na SP Foto: Beta/AP
Fudbalska reprezentacija Nigerije izborila je danas plasman na Svetsko prvenstvo 2018. godine i tako postala prva afrička selekcija koja se kvalifikovala za Mundijal u Rusiji.

Nigerija je danas na svom terenu pobedila Zambiju sa 1:0 u petom, pretposlednjem kolu Grupe B afričkih kvalifikacija.

Strelac jedinog gola bio je Aleks Ivobi u 70. minutu.

Reprezentacija Nigerije je prva na tabeli sa 13 bodova, Zambija je druga sa sedam, treće mesto zauzima Kamerun sa šest osvojenih bodova, dok Alžir je poslednji sa bodom.

Nigerija je 12. reprezentacija koja je obezbedila plasman u Rusiju.

Plasman na SP su do sada osigurali domaćin Rusija, Brazil, Belgija, Meksiko, Iran, Japan, Južna Koreja, Saudijska Arabija, Nemačka, Engleska i Španija.

Pobeda Francuske, Holandija se nada čudu u poslednjem kolu

Fudbalska reprezentacija Francuske pobedila je večeras u Sofiji selekciju Bugarske sa 1:0 u utakmici devetog kola Grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Jedini gol na meču postigao je Blez Matuidi već u trećem minutu.

U istoj grupi, fudbaleri Holandije su u gostima pobedili Belorusiju sa 3:1 i tako zadržali teoretske šanse za plasman u baraž.

Dejvi Proper je doveo Holandiju u vođstvo u 24. minutu, na 1:1 je izjednačio Maksim Volođko u 55. minutu, a pobedu gostujućoj ekipi doneli su Arjen Roben u 84. minutu iz penala i Memfis Depaj u 93. minutu.

Švedska je ranije danas ubedljivo pobedila Luksemburg sa 8:0.

Francuska je večerašnjom pobedom izbila na prvo mesto, ima 20 bodova, Švedska je druga sa bodom manje, a Holandija treća sa 16 bodova. Bugarska je na četvrtom mestu sa 12 bodova, dok Belorusija i Luksemburg imaju po pet.

Poslednje kolo će odlučiti ko će se iz Grupe A direktno plasirati na Svetsko prvenstvo, a koja će reprezentacija u baraž. Tome su najbliži Francuska i Švedska, a Holandija će pokušati da ubedljivo savlada Šveđane i uhvati poslednji voz za Rusiju.

U poslednjem kolu, u utorak, sastaju se Francuska-Belorusija, Holandija-Švedska i Luksemburg-Bugarska.

Fudbaleri Grčke su u Nikoziji pobedili Kipar sa 2:1 u devetom kolu Grupe H. Golove za Grčku postigli su Konstantinos Mitroglu i Aleksandros Ciolis, dok je jedini strelac za Kipar bio Peros Sotiriu.

Grčka je sada druga na tabeli sa 16 bodova, odnosno ima dva boda više od trećeplasirane Bosne i Hercegovine koja je ranije danas u Sarajevu izgubila od lidera grupe, Belgije.

U poslednjem kolu Grupe H sastaju se Grčka-Gibraltar, Estonija-BiH i Belgija-Kipar.

Fudbaleri Švajcarske su upisali i devetu pobedu u kvalifikacijama, pošto su na svom terenu slavili protiv Mađarske sa 5:2. Pobedu u Grupi B upisao je i Portugal koji je u gostima bio bolji od Andore sa 2:0.

Švajcarska je prva u Grupi B sa 27 bodova, dok Portugal ima tri boda manje na drugom mestu. Selekcija Mađarske je treća sa 10 bodova, Farska ostrva imaju devet, a Litvanija i Andora po četiri.

Švajcarska i Portugal će u poslednjem kolu kvalifikacija u međusobnom duelu odlučiti o tome ko će direktno u Rusiju, a ko u baraž.

Belgija pobedila u Sarajevu, Švedska ubedljiva

Fudbalska reprezentacija Belgije pobedila je danas u Sarajevu selekciju Bosne i Hercegovine sa 4:3 u utakmici devetog kola Grupe H kvalifikacija za Svetsko prvenenstvo 2018.

U meču punom preokreta, Belgija je stigla do pobede i 25. boda u kvalifikacijama, dok je BiH ostala na drugom mestu na tabeli sa 14 bodova i sa vrlo malim šansama da se plasira u baraž.

Tomas Menije je u četvrtom minutu doneo prednost Belgiji, ali je BiH do kraja prvog poluvremena preokrenula rezultat golovima Harisa Medunjanina u 30. i Edina Višća u 39. minutu.

Izjednačenje Belgiji doneli su Miši Batšuaji i Jan Vertongen pogotcima u 59. i 68. minutu, a potom su usledila velika uzbuđenja u samom finišu meča.

Bosna i Hercegovina je stigla do izjednačenja golom Darija Dumuća u 82. minutu, ali je samo dva minuta kasnije

U drugom meču Grupe H odigranom u terminu od 18.00, Estonija je lako u gostima pobedila Gibraltar sa 6:0. Estonija je četvrta na tabeli sa 11 bodova, dok je Gibraltar poslednji bez ijednog osvojenog boda.

Fudbaleri Švedske su na svom terenu sa ubedljivih 8:0 pobedili Luksemburg u devetom kolu Grupe A.

Četiri gola za Švedsku postigao je Markus Berg, dva puta je mrežu Luksmeburga iz penala pogodio Andreas Grankvist, a u strelce su se upisali i Mikael Lustig i Ola Toivonen.

Švedska je prva na tabeli sa 19 bodova, odnosno ima dva boda više od Francuske koja ima meč manje. Treća je trenutno Holandija sa 13 bodova, Bugarska ima 12, a Belorusija i Luksemburg po pet.

Fudbaleri Farskih ostrva i Letonije odigrali su 0:0 u utakmici devetog kola Grupe B. Farska ostrva su četvrta na tabeli sa devet bodova, dok je Letonija peta sa pet bodova manje.

autor: MIM izvor: Beta