On je najavio da bi do kraja godine mogle da bude usvojene izmene zakona kojima bi gradnja tih objekata bila zabranjena u zaštićenim područjima.
"Država mora da koristi obnovljive izvore energije, ali to mora da se radi razumno i sa merom. Ministarstvo već duže vreme radi na izmenama zakona kojima će se zabraniti njihova izgradnja u zaštićenim područjima, ostalo je da se usaglase još neki detalji", kazao je Trivan na simpozijumu "Uticaj malih hidroelektrana na životnu sredinu" koji je održan u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.
Prema njegovim rečima, nije bilo direktnih pritisaka u vezi sa radom na izmeni zakona, osim pojedinih izjava i tekstova u medijima koje nije doživeo kao pritisak, već kao borbu mišljenja, odnosno borbu za interese.
Podsetio je i da resorno Ministarstvo dve godine upozorava da mini hidroelektrane, zbog načina na koji su građene, nanose ogromnu štetu zaštićenim dobrima, menjaju uslove životne sredine i remete biološku ravnotežu.
"Nije dobro da takve elektrane postoje u zaštićenim dobrima, a nisam protiv da budu i na drugim mestima, ali potrebno je da budu izgrađene po svetskim standardima, što znači da nije dopušteno da cevi kod derivacionih mini hidrocentrala budu posađene u koritu, što je zabranjeno i najštetnije", kazao je on.
Dodao je i da bi država trebalo da razmisli da li joj je potreban baš derivacioni tip mini hidroelektrana ili bi mogle da se grade neke druge vrste kao što su pribranske koje bi, kako je naveo, bile korisne u pojedinim delovima Srbije.
Zapitao se i koja je to "epohalna korist" koju Srbija ima od derivacionuh mini hidroelektrana.
"Siguran sam da bi, ukoliko se ukinu fid-in tarife za tu vrstu proizvodnje električne energije, takve elektrane prestale da se grade", naveo je Trivan i kazao i da je u Srbiji do sada izgrađeno oko 100 mini hidroelektrana.
On je upozorio da se mini hidroelektranae, zbog kojih se poslednjih godinu i po dana vodi debata, grade na izuzetno malim vodotokovima, koji su veoma osetlji na svaku intervenciju koja može da poprimi dramatične razmere po živi svet.
Trivan je podsetio i da je Srbije jedno od 40 područja u svetu po bogatstvu biosfere i da niko nema pravo da uništava to bogatstvo.
Na pitanje u vezi sa slučajem izgradnje mini hidroelektrane u selu Rakita na Staroj planini, gde investitor još nije uklonio cevi, iako je Ministarstvo donelo rešenje o zabrani radova, Trivan je kazao da će, kao i do sada, sve biti sprovedeno u skladu sa zakonom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je u Srebrenici počinjen strašan masakr, ali da ne zna zbog čega je Putin to upotrebio kao paralelu.
Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić ocenio je da je učešće na izborima u trenutnim uslovima vređanje inteligencije običnog čoveka. Jeremić kaže da nova poseta evroparlamentaraca, koji posreduju između vlasti i opozicije, a koji dolaze u četvrtak, neće doneti bitne promene.
Nikšićki biznismen Miodrag Daka Davidović ranjen je večeras u Beogradu, preneo je "Blic".Prema saznanjima tog lista, Davidović nije životno ugrožen.
Srbija je večeras na međuvladinoj konferenciji sa EU otvorila u pregovorima o članstvu poglavlje 4 o slobodi kretanja kapitala, što je evropski komesar za proširivanje ocenio kao važno za Srbiju i ceo region jer će to “Srbiju pogurati na putu ka članstvu u Uniji”.
Ministar inostranih poslova Kosova u ostavci, Bežet Pacoli je danas objavio da ministarstvo na čijem je čelu ima više od 10.000 dokumenta koji „predstavljaju dokaze o ratnim zločinima Srbije na Kosovu“.Najavio je da će ih proslediti Specijalnom tužilaštvu za ratne zločine Kosova (STK).
Evropski komesar za proširivanje Oliver Varheji je u Briselu ocenio da je “veoma dobra vest da Srbija večeras otvara novo poglavlje u pregovorima o članstvu” i rekao da je “uveren da proces proširivanja napreduje i da je to znak da zemlje članice EU žele da nastave da delaju u prilog proširivanju”.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da Srbija neće dozvoliti da "antisrpska histerija" na Кosovu i Metohiji preraste u organizovanu kampanju zastrašivanja i progona nevinih ljudi, a da lažne optužnice postanu oružje za novo etničko čišćenje Srba.
Radio-televizija Srbije (RTS) ocenila je danas da odluka predsednika Demokratske stranke Zorana Lutovca da odbije gostovanje u emisiji "Upitnik" na javnom servisu ostavlja utisak da je "malo istinske želje da RTS bude profesionalniji, a neuporedivo više da se on uređuje".
Uzbunjivač Aleksandar Obradović dobitnik je ovogodišnjeg priznanja Kuće ljudskih prava povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, kao i Regulatorni institut za obnovljive izvore energije i zaštitu životne sredine (RERI) i Marija Ratković jer je doprinela podizanju svesti o prevenciji raka grlića materice.
Američko ministarstvo finansija objavilo je danas saopštenje o novouvedenim sankcijama preduzećima i pojedincima zbog korupcije, a na spisku se nalaze i navodni saradnici navodnog trgovca oružjem Slobodana Tešića koji je pod američkim sankcijama od 2017. godine.
Jedan od šestoro optuženih za umešanost u ubistvo Olivera Ivanovića, Marko Rošić, prebačen je u petak u pritvorsku jednicu u Severnoj Mitrovici, potvrdio je za internet portal na srpskom jeziku Košev Rošićev advokat, Mahmut Haljimi. Rošić je u Mitrovicu prebačen iz zatvora visoke bezbednosti u selu Grdovce kod Podujeva.
"Trivan: Mini hidroelektranama nije mesto u zaštićenim područjima..." ...- Pa, i velike crnogorske hidroelektranem su u "zaštićenim područjima (Perućica, Piva) a niko ne misli da za njih kaže da remete prirodne lepote tih oblasti. Jer ih i ne remete, šta više priroda oko njih je netaknuta i ostaje u svojim prirodnim okolnostima (kakve imaju najlepši nacionalni parkovi). Ovi političari SVE ZNAJU: počev od strukture DNK pa do odnosa među galaksijama!